Aktivity

Turistika

ČERVENÁ ZNAČKA: ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - RADHOŠŤ

Trasa dlouhá osm kilometrů vede z výchozího bodu turistických cest u dolního mostu v Rožnově pod Radhoštěm, kolem Campingu Rožnov, po úbočí Černé hory (885 m.n.m.) až ke kapli sv. Cyrila a Metoděje na vrcholu Radhoště (1129 m.n.m.). Na konci výstupu se otevírá jedinečný rozhled. Při jasném počasí je možné pozorovat Oderské vrchy a Hrubý Jeseník, panoráma Pobyskydské pahorkatiny, Vsetínské vrchy a Javorníky, Strážovské vrchy i Malou Fatru, Slezské Beskydy, Choč a Roháče. Výstup na Radhošť patří ke středně náročným.

MODRÁ ZNAČKA: PUSTEVNY - RADHOŠŤ

Trasa dlouhá čtyři kilometry vede z Pusteven (1018 m.n.m.) kolem vyhlídkového altánu Cyrilka a sochy pohanského boha Radegasta po hřebeni radhošťského masívu. Při výšlapu se otevírá pohled do Frenštátské kotliny, v dálce se rýsuje věž štramberského hradu Trúba, kopce Čertův mlýn (1207 m.n.m.), Kněhyně i nejvyšší beskydský vrchol Lysá hora (1323 m.n.m.), na jejímž vrcholu stojí věž vysílače. Trasa patří k nenáročným.

ZELENÁ ZNAČKA: RADHOŠŤ - DOLNÍ BEČVA NEBO RÁZTOKA

Před hotelem Radegast na vrcholu Radhoště křižuje hřebenovou cestu zelená turistická značka. Po ní lze sestoupit do obce Dolní Bečva a dále do Rožnova pod Radhoštěm (10 km), nebo na druhou stranu do údolí Ráztoka a do města Frenštátu pod Radhoštěm.

NAUČNÁ STEZKA RADEGAST

Naučná stezka Radegast, kterou mohou návštěvníci procházet již od roku 1981, byla po šesti letech kompletně zrekonstruovaná za podpory stejnojmenného pivovaru. Dnešní stezka vede po hřebeni mezi Pustevnami až na vrchol Radhošť ke kapli sv. Cyrila a Metoděje, kde je poslední 9. zastavení. Správa CHKO Beskydy ve spolupráci s ČSOP Salamandr tak připravila pro turisty malý dárek v podobě zcela nových pečlivě uvedených textů na jiných graficky atraktivnějších tabulích, které vtáhnou do informací o stavbách na Pustevnách, prvních turistech v Beskydech, historii turistiky a o lesích na hřebeni, které odolávají silným větrům. Ale samozřejmě také o bohu Radegastovi, který je s touto krajinou neodmyslitelně spjat a stezka Vám prozradí jak si vlastně boha Radegasta představovali před 200 lety. Neméně zajímavé jsou informace o jeskyních na Radhošti a rezervaci Radhošť, kde rostou vzácné druhy. A pokud Vás zajímá jak zde dříve žili pastevci ovcí, nebo proč zrovna Beskydy se jmenují Beskydy, pak Vás jistě tato stezka potěší. Nečekejte však "učebnicová" fakta či trochu nudné seznamy rostlinných a živočišných druhů, ale spíš příběhy, které pomohou lépe poznat a tedy i více si zamilovat Beskydy. Věříme, že rekonstruovanou stezku si s chutí projdou i pravidelní návštěvníci této trasy.

Rekonstrukce stezky proběhla v souladu s dlouhodobou strategií Správy CHKOB. Naučná stezka tohoto jména vznikla již v roce 1981 z podnětu tehdejšího MNV Trojanovice, a byla věnována především historii partyzánského odboje v období okupace. V roce 2001 byla vybudována nová, přírodovědně zaměřená stezka v nové trase s 10 zastávkami, kterou pro Správu CHKO Beskydy vybudovali členové ČSOP Valašské Meziříčí z prostředků M®P, Lesů ČR s.p. a Správy CHKOB.

Naučná stezka Radegast má dnes 9 zastavení, je dlouhá asi 4 km a vede ze sedla Pustevny na vrchol Radhošť. Navštívit ji můžete celoročně pěšky, v letě na kole a v zimě na běžkách. Převýšení na trase není velké a návštěva Vám zabere 1 až 1,5 hodiny. Na Pustevny se můžete dostat lanovkou z Trojanovic, autobusem nebo osobním autem přes Prostřední Bečvu. O stezce můžete číst také na www.valasskakrajina.cz a www.beskydy.cz.

K vytvoření rekonstruované Naučné stezky Radegast přispěli Radegast, a.s., CHKO Beskydy, Lesy České republiky s.p. a internetový portál Beskydy.cz. Stezku vytvořil ČSOP Salamandr.

V příštím roce bude rekonstruován úsek původní Naučné stezky, který vede jižním úbočím zpět na Pustevny, a bude tvořit jakousi "lesnickou" větev této NS Radegast, která bude především věnovaná beskydským lesům. K rekonstruované stezce bude vydán také textový průvodce, kde najdete to, co se na panely již nevešlo.

Ve vyhlídkovém altánku Cyrilka na skalách zvaných Podstupně budou instalované nové panoramatické mapky. Odpočívadla rozmístěná po trase NS jsou zde umístěny díky péči Lesů České republiky s.p.

Tato stezka je další, která nově provádí návštěvníky po Beskydech. V září 2006 byla vytvořená zcela nová unikátní naučná stezka Lysá hora, která vede až na vrchol nejvyšší hory MS Beskyd!

Tím změny na Radhošti nekončí. Pro příští rok se Lesy České republiky s.p. chystají provést generální opravu hřebenové cesty z Pusteven až ke kapli na Radhošti. Časem by tak měla zmizet rozdupaná a auty rozježděná místa široká až 15 m. Takže o důvod víc se na Radhošť vydat (po svých nebo na kole) i příští léto.

TÉMATA JEDNOTLIVÝCH PANELŮ NS RADEGAST:

 1. Stavby na Pustevnách
 2. První turisté v Beskydech (nebo o historii turistiky)
 3. Lesy na hřebeni
 4. O bohu Radegastovi
 5. Jeskyně na Radhošti
 6. Rezervace Radhošť
 7. Pastva ovcí na horách
 8. Názvy hor
 9. Historie kaple

NÁVŠTĚVNÍCI SE NAPŘ. DOZVÍ TYTO ZAJÍMAVOSTI:

 • proč chatu Šumná na Pustevnách stavili zedníci z Alp
 • jak spolu bojovali čeští a němečtí turisté
 • jak přežívají stromy v drsném horském počasí
 • jak si lidé představovali boha Radegasta před 200 lety
 • jak vypadají jeskyně v Beskydech
 • co vzácného na Radhošti roste
 • že na salaších se nepásly jen ovce
 • podle čeho se jmenují hory v Beskydech
 • jak vypadala kaple před 100 lety
Hotel Radegast  
Aktuální počasí:

Otevírací doba

otevřeno denně od 9:00 do 20:00